Atrakcje Bolesławca

Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało. ~Nicolas Bouvier

Coroczne Wydarzenia

Coroczne Wydarzenia

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej

Dni Bolesławca

bractwo ceramiczne

Chcesz wziąć udział w tych wydarzeniach?

z21964433V,Widok-z-ratusza-na-rynek-w-Boleslawcu

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wiadukt Kolejowy

Muzeum Ceramiki

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu

I wiele więcej…

Potrzebujesz kilka dni na zwiedzanie Bolesławca?

Co robić?

Co robić?

Termy Bolesławiec

Kino/Teatr Forum

Szlak Zamków Piastowskich

Centrum Bolesławca

Skorzystaj ze wszystkich atrakcji!

Centrum miasta Bolesławiec

Historia Miasta

Historia miasta związana jest ściśle z historią Śląska przyłączonego do Polski w 990 r. przez Mieszka I. W północno-zachodniej części regionu, od wieków zamieszkanego przez słowiańskie plemię Bobrzan, powstał gród pod nazwą Bolesławiec. Jego miano łączy się z imieniem Bolesław, które nosili pierwsi Piastowie, w tym książę Bolesław Wysoki, który założył w 1202 r. założył kasztelanię w Bolesławcu. Lokacji dokonał w 1251 r. książę legnicki Bolesław Rogatka. Od początku istnienia był to handlowy ośrodek tranzytowy, położony na styku szlaków handlowych do Niemiec, Czech i północnej Polski.

Na przestrzeni dziejów miasto należało do kilku organizmów politycznych. Do 1392 r. pozostawało pod władzą Piastów. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku I, księstwo świdnicko-jaworskie przeszło pod panowanie czeskich Luksemburgów i weszło w skład Czech. W 1526 r. Śląsk znalazł się w imperium Habsburgów; był pod ich panowaniem do 1740 r. W tymże roku w wyniku wojen śląskich przeszedł pod panowanie Prus. Do Polski powrócił ponownie po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku.

W średniowieczu w gospodarczym rozwoju miasta ważną rolę odgrywały handel oraz rzemiosło, szczególnie garncarstwo, farbiarstwo, płóciennictwo i młynarstwo. O rozwóju garncarstwa w XV w. świadczy w 1473 r. wielu zakładów garncarskich i powstanie cechu garncarzy. W 1531 r. w Bolesławcu powstaje sieć kanalizacyjna i wodociągowa – jedna z pierwszych w Europie.

Rozwój miasta, zahamowany przez wojnę trzydziestoletnią (1618–1648), rozpoczął się ponownie w końcu XVII i XVIII w. Rozwinęła się szczególnie produkcja ceramiki i garncarstwo, z których Bolesławiec zasłynął na całe Niemcy. W 1851 r. miasto otrzymało połączenie kolejowe z Wrocławiem i Dreznem. W 1897 r. powstała Szkoła Ceramiczna. Dalszy rozwój urbanistyczny i ludnościowy miasta nastąpił w XX wieku.

Nota bibliograficzna

Bober-Tubaj A., Bolesławiec na dawnych pocztówkach, Jelenia Góra 2003.
Śliwko P., Dziś i jutro Bolesławca, Wrocław 1985.

źródło tekstu
 
CZYTAJ WIĘCEJ

źródła fotografii na stronie: Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne; Mieczysław Michalak @Agencja Gazeta

Close Menu
Gościnność to nasza pasja

Zapraszamy do 26 komfortowych pokoi, gdzie w ciszy i przyjemnej atmosferze spędzą Państwo czas. Profesjonalny personel pomoże w razie problemu, a nasza restauracja zapewni doskonały posiłek.

REZERWUJ DLA JEDNEJ OSOBY

CENY OD 169 zł

REZERWUJ DLA DWÓCH OSÓB

CENY OD 249 ZŁ

REZERWUJ DLA TRZECH OSÓB

CENY OD 359 zł

Hospitality is our passion

We invite you to 26 comfortable rooms where you will spend time in a quiet and pleasant atmosphere. Professional staff will help in case of a problem, and our restaurant will provide you with an excellent meal.

BOOK FOR 1 PERSON

PRICE FROM 169 zł

BOOK FOR 2 PEOPLE

PRICE FROM 249 ZŁ

BOOK FOR 3 PEOPLE

PRICE FROM 359 zł

Gościnność to nasza pasja